Porady dla: rodziców, rodzeństwa, dziadków, rówieśników

Wskazówki dla najbliższych – o czym należy pamiętać w kontaktach z osobą chorą na autyzm:

 • Osoby z autyzmem mają problemy z  rozumieniem mowy, dlatego mówmy  używając prostych i krótkich zdań. Sprawdza się   używanie   tych  samych słów i zwrotów w podobnych sytuacjach.
 • Przytulanie i buziaki. To nie jest mocna strona autyzmu.  Dziecko  może tego nie lubić, a woli np. mocne dociskanie czy podrzucanie do góry.  Sprawdźcie –  trzeba ciągle próbować i dać  czas na  oswojenie się  z nowymi rzeczami  i ich naukę. Bądźcie cierpliwi.
 • Rutyna – w niej dziecko czuje się bezpieczne. Robienie   w kółko tych  samych rzeczy, chodzenie stałymi trasami,  powtarzanie  czynności w ten sam sposób to bardzo często jedyny sposób aby z  nauczonymi czynnościami sobie radzić. Dobą metodą nauki jest tzw. nauka  krok po kroku.
 • Kupno zabawek, prezentów – to jest problem.  Najlepiej sprawdzają się proste rzeczy. Najczęściej trudno dokonać właściwego wyboru – sprawdza się obserwowanie dziecka czym się aktualnie lubi bawić.
 • Dziwne  zachowania są powodowane tym, iż  rzeczy miłe dla jednych  mogą drażnić inne dzieci.  Drażniące mogą być  zapachy, dźwięki, światła, zamieszanie czy  tłum ludzi. Krzyk, gryzienie, ucieczka, płacz mogą być protestem, szczególnie gdy  dziecko nie  mówi.  Zmiana takich zachowań  nie jest łatwa, wymaga wiele czasu, cierpliwości i konsekwencji .
 • Zasady. Pamiętajcie, aby nie pozwalać robić rzeczy, których w domu/przedszkolu/szkole dziecku nie wolno. Bądźcie twardzi i nie dajcie się nabrać że dziecko z autyzmem nic nie rozumie. Jest to   próba na co może sobie  pozwolić w waszej obecności.
 • Dieta jest bardzo ważna. Dieta nie leczy autyzmu, ale powoduje że osoba z autyzmem jest  spokojniejsza i łatwiej będzie się jej uczyć i bawić. Dlatego zapytajcie rodziców co  można dać dziecku, aby nie zaszkodzić.
 • Nauka samodzielności –  utrwalana najlepiej poprzez codzienne ćwiczenia  np. ubieranie,  jedzenie czy  sprzątanie. Osoba z autyzmem może udawać że nie umie, nie może, źle się czuje. Pamiętajcie – wyręczając  – uczycie bezradności.
 • Jesteście ważni. Z Wami zarówno dziecko jak i rodzice czuję się silniejsi. Dziecko autyzmem  potrzebuje  innych osób aby poznać  ten świat.
 • Uczestnictwo w zabawach, grach zespołowych – jest trudne – osoby z autyzmem nie odgadują tak szybko, jak to jest potrzebne reguł i zasad gry, a w związku z tym mają za wolną orientację, co należy robić i jak się zachowywać.
 • Stanowczość – jeśli  osoba z autyzmem Ci dokucza, masz prawo się bronić, odmówić, sprzeciwić się. Jeśli zachowanie osoby z autyzmem  stanie się dla Ciebie zdecydowanie trudne – koniecznie poproś o pomoc jego rodzica, nauczyciela, pedagoga.
 • Rozumienie naszego świata  – osoby z autyzmem mają z tym problem. Inaczej odbierają obrazy, dźwięki, inaczej odczuwają, często nie rozumieją w pełni naszego języka, nie potrafią też mówić o tym, co chcą i jak się czują, nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami i często czują się samotne.
 • Osoby z autyzmem nie radzą sobie w relacjach z innymi osobami – np.: nie wiedzą, jak zacząć rozmowę albo zaczynają ją w nietypowy sposób, nie potrafią patrzeć w oczy, nie rozpoznają naszej mimiki i uczuć.
 • Mają trudności w porozumiewaniu się z innymi osobami – część osób z autyzmem przez całe swoje życie nie mówi. Są osoby, które mówią, ale często nie rozumieją znaczenia wszystkich wypowiadanych słów i mają trudności w prowadzeniu rozmowy. Szczególnie trudno zrozumieć im żarty, aluzje, metafory. Ich mowa może być specyficzna, osoby z autyzmem mogą np. przekręcać słowa, zamieniać zaimki itp.
 • Nie ma leku na autyzm.  Osoby z autyzmem zaczynają lepiej funkcjonować i radzić sobie w otoczeniu dzięki ciężkiej pracy w systematycznej, długiej terapii. Bardzo często lepiej się czują i są sprawniejsze w otoczeniu, które jest dla nich przewidywalne a  inni ludzie rozumieją ich problemy.
 • Osoba dotknięta autyzmem ma też różne talenty i umiejętności.  Znalezienie ich  i odpowiednie rozwijanie może sprawić, że z czasem  autyzm nie będzie już taki ważny, straszny i nieznany.

źródło: www.synapsis.waw.pl

Zapraszamy do skorzystania z poniższego oprogramowania do rozliczania PIT za 2013